Frank Darabont'i "The Shawshank Redemption" (1994)
IMDB #1 Top-Rated movie juba ca 10a või rohkemgi. Briljantne vangla-draama täis tõetruusid elutarkusi, raputavaid emotsioone ning lootust mitte kunagi anda alla. Kandideeris 7 Oscarile, kuid ei võitnud kahjuks ühtegi, miks? (vt. 95'a konkurente). Rets. Nagu ka Morgan Freeman ja rest of the cast. One of the greatest.
*****
David Evans'i "Fever Pitch" (1997)
Vaimustavalt britilik ja rõlge huumoriga vürtsitatud jalkafilm die-hard Arsenal'i fänni elust, kuhu üritatakse mahutada ka romantiline suhe. Kas võidab 1 naine kodus või 11 meest väljakul? Tõsi on, et pühendunud vutifänni selle valiku ette ära pane, kui sa oled see 1 naine.
****
Jan de Bont'i "Twister" (1996)
"Speed" ja "Speed 2" režissöör tegi ainult 5 filmi kokku, kuid möllu sai neis kõvasti. Mainitud kahe actioni vahele mahtus vägevate efektidega katastroofifilm tormiküttidest, kelle ratsionaalsus on pühitud, kui raadiost tuleb kutsung tugevatest tuultest. TV ees elav ja mõnus 90's seiklus.
***
Robert Redford'i "A River Runs Through It" (1992)
Maaliline maaelu Montanas ja selle suurepärane edastamine tõi filmile küll kinematograafia Oscari ja võimatu on mööda vaadata ka noorest Brad Pitt'ist, kuid üldjoontes jäi draama lahjaks. Lugu ei haaranud ning ei pakkunud suurt midagi.
**
Francis Ford Coppola' "Dracula" (1992)
Bram Stoker'i kuulsa novelli filmilavastus märkimisväärse cast'iga (Oldman, Hopkins, Keanu, Ryder jt) lihtsalt ei läinud mulle peale. Üks horror-klassika tegelasi, kelle fenomeni pole kunagi mõistnud. Kõrgelt hinnatud, kuid minu jaoks off, ei suutnud pikalt vaadata.
*
Hayao Miyazaki' "Mononoke-hime" (1997)
"Princess Mononoke" on Jaapani animatsiooni-maestro Hayao Miyazaki üks tuntumaid filme ning selles on kõike, mis legendigi iseloomustab. Võluvad tegelased ja oma aja kohta jahmatavad anime-efektid. Pole joonisfilmide fänn, kuid tase solid.
***
Kevin Reynolds'i "Waterworld" (1995)
Väiksena sai nätsust kogutud albumisse selle filmi kleepekaid ise teadmata, mis see on. Loo mõtlesid ise juurde. Nüüd nähtuna võib öelda, et täppi ei läinud, küll aga film üllatas oma sürreaalse maailma ja kaasahaaravusega. 2a oli maailma kalleim film, kuniks ilmus "Titanic".
****
Peter Cattaneo' "The Full Monty" (1997)
Veel üks 90-ndatel popiks saanud briti must komöödia, kus 6 töötut metallitöötlejat vorbivad stripiakti väikse omapärase touchiga - nimelt lüüa letti ka fallosed. Maksis ca 3miljonit, tõi sisse üle 200m. Vahva jauramine ja briti 90's classic.
***
Yavuz Turgul'i "Eskiya" (1996)
Türgi kino üks legendaarsemaid filme. Kultustegelaseks saanud Baran The Bandit jagab oma kättemaksuteel sügavaid mõtteid ja uskumusi, mis kombineeritud ümbritseva keskkonna ja kultuuriga on ootamatult paeluvad. Algus polnud lubav, kuid aeg tõi rahulolu.
****
Mel Gibson'i "Braveheart" (1995)
96'a Oscaritel 5 kuju (sh best pic and director) võitnud aegumatu ajaloobiograafia. Mel Gibson ka ise peaosas, šotlaste mässu juhi William Wallace rollis sama unustamatu nagu legendaarne "Freedom speech". Külmavärinad siiamaani seda kuulates. Top100 movie of all time.
*****
No comments:
Post a Comment